Novinky na www.obec-dobravoda.cz

.


.
Pozvánka na vycházku ke kamenu do Urbanic Zveme všechny občany na nedělní vycházku ke kamenu – památce zaniklé vsi Urbanice. Vykročíme 11. 9. 2016 v 13.00 hodin od hasičky v Dobré Vodě. Na památném místě bude připraven program:
zahájení starostou obce
položení květin a zapálení svíce
příspěvek pana Ing. K. Hromka
hudební doprovod pana J. Kaštana
Po skončení programu bude malé občerstvení. Podávat se budou koláčky a různé tekutiny. Budou zde lavičky na sednutí, kde si můžete popovídat, poslechnout hudbu a můžete si také zazpívat.
Děkujeme, že se v hojném počtu zúčastníte!
Zastupitelstvo obce Dobrá Voda

 
Obecní zájezd 13.8.2016
3. srpna v 6. 30 hodin jsme vyjeli na již tradiční Dobrovodský zájezd. Přihlásilo se nám rekordních 51 účastníků. Ještě by bývali jeli další z Křižanova, ale ty jsme už nemohli vzít z důvodu kapacity míst v autobusu. Našich dobrovodských občanů se zúčastnilo 39. Ráno jsme vyjížděli za pošmourného deštivého počasí. Cílem zájezdu byla oblast jižních Čech okolo města Tábora. První zastávku jsme měli  v Červené Lhotě, tady už nepršelo a bylo i teplo. Zde jsme si prohlédli překrásný zámek, velmi známý z filmových pohádek, např. Zlatovláska nebo Pyšná princezna. Na začátku prohlídky prostor v zámku jsme byli mile překvapeni vystoupením studentů z brněnské konzervatoře, kteří studují hru na historické nástroje. Rozdělením na dvě skupiny jsme získali nějaké minuty času na občerstvení a kávu. Někteří si ještě prohlíželi okolí zámku, které také stálo za to vidět. Další zastávku jsme měli naplánovanou ve vesnicích se selským barokem. Toto jsme ale museli vypustit z důvodu uzavírek silnic. Přišla tedy řada na oběd, který byl v Želeči od 12 hodin. Obsluha byla pomalá, ale jídlo bylo dobré a tak si někteří stačili dát i dvě piva. Po obědě jsme pokračovali v naší cestě do Sezimova Ústí. Zde jsme viděli hrob Edvarda Beneše, kde jsou uloženy i ostatky jeho manželky. V parku byla vidět i vila, v níž žili.  Vybudovaný památník pojednává o různých etapách života našeho bývalého prezidenta. Při prohlídce památníku jsme se také mohli podívat na videozáznamy z jeho prezidentské činnosti.
Následovala cesta do Tábora. Zde jsme měli v 15 hodin prohlídku podzemí pod budovami okolo náměstí. Bylo zajímavé vidět komplex podzemních prostor a chodeb, představujících zvlášť vyhledávanou táborskou raritu. Dnes hojně navštěvovaná památka vznikala od 15. století hloubením sklepů, nazývaných "lochy", pod jednotlivými domy v historické části Tábora na Starém městě. V Táboře jsme si mohli prohlédnout další pamětihodnosti dle vlastního výběru. Někdo vystoupal na kostelní věž, ze které je krásný výhled na město i okolí. Na věž vysokou 75 metrů vede 200 schodů, cestou nahoru je nutné podlézt zvon vážící přes 2,5 tuny. Nahoře je pokladna s malou prodejnou turistických suvenýrů a výstavkou mincí i papírových peněz. Muzeum čokolády a marcipánu v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m, nám představilo historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek. Děti se také mohly podívat do muzea Lega. Muzeum se nachází v historickém jádru města. Celá expozice je umístěna v národní kulturní památce na Špitálském náměstí, zde byla výstava stavebnice LEGO ze sbírky jedné sběratelky. Uprostřed Žižkova náměstí se vyjímá kašna zhotovená v letech 1567-1568 kamenickým mistrem Ondřejem ze Sušice. Kašna tvořila součást systému zásobování města vodou. Slavný husitský vojevůdce Jan Žižka sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora, proto je na náměstí jeho pomník. Renesanční vodárenská věž, zdobená obloučkovými štíty, je stavbou technického charakteru. Její vznik předurčila stavba vodní nádrže Jordán, zásobárny pitné vody pro město. Dnes se v několika patrech Vodárenské věže nachází galerie, i to jsme mohli vidět. Samozřejmě jsme navštívili i několik restaurací a cukráren. Po vyčerpávající prohlídce Tábora jsme se v 17, 30 hodin vydali na cestu k domovu. Na programu nám zůstala pouze návštěva domu Františka Bílka v Chýnově. Viděli jsme jeho dům, který byl postaven podle jeho vlastního návrhu. Zde je umístěna expozice jeho tvorby. Vedle kreseb, grafik i plastik tvoří část i Bílkův nábytek zdobený typickými Bílkovými řezbami s vlastním textem vyznačeným jeho charakteristickým písmem.
Po celý den našeho zájezdu nám paní učitelka Mgr. Marie Pokorná doplňovala znalosti ohledně míst, které jsme navštívili. Vše měla bezvadně naplánováno tak, abychom stihli co nejvíce vidět a cestu v autobuse nám zpříjemňovala vtipnými hláškami. Za uskutečnění tohoto povedeného zájezdu patří paní učitelce velké poděkování. Věříme, že náročná příprava zájezdu paní Pokornou neodradila a v příštím roce naplánuje nový Dobrovodský zájezd! Ještě jednou děkujeme a těšíme se na příští zájezd.
za účastníky zájezdu Jiřina Částková

 
 
Fotogalerie: https://goo.gl/photos/vQyKYzaoBvG9kcL2A
05.09.2016 18:50:20
Obec Dobrá Voda
Obecní úřad Dobrá Voda
Dobrá Voda 103
594 51  Křižanov


e-mail: dobravoda@tiscali.cz
Tel.: 725 101 282
e-podatelna: e-podatelna
OBEC DOBRÁ VODA - netkatalog.czMěstské, obecní úřady - netkatalog.cz
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Oficiální stránky obce Dobrá Voda u Křižanova

V případě jakýchkoli nesrovnalostí či dotazů kontaktujte administrátora stránek.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one