ZŠ a MŠ Dobrá Voda

Škola v Dobré Vodě má vlastní webové stránky, kde jsou veškeré informace o této instituci. Přístup na ně: http://skoladobravoda.cz

ZŠ a MŠ Dobrá Voda

Historie školy a školky v Dobré Vodě
Škola byla v obci již v 18.století. Učilo se v obecních pastouškách, které stály v prostoru dnešní kaple. Obec Dobrá Voda byla poměrně vzorná obec. Ihned po nástupu prvního starosty Václava Vincence Vítka č.4 vystavěla s příspěvkem velkostatku Křižanov v č. 79 školu. V této škole se učilo do roku 1906. V tomto roce byla postavena nová poschoďová školní budova. Prvním učitelem v Dobré Vodě byl od 18 století František Káňa. V jeho práci pokračoval jeho syn stejného jména.
V roce 1867 nastoupil do školy Jan Badalík, který měl složenou v Brně učitelskou zkoušku. Na odpočinek odešel v roce1902. Po něm byl učitelem Josef Řehoř z Jersína. Dne 29.9.1906 byla zkolaudována a vysvěcena nová školní budova s názvem Dvoutřídní obecná škola. Stavbu provedl stavitel Cyril Rauscher z Křižanova. Josef Řehoř vedl školu do své smrti v roce 1922. Na jeho místo byl jmenován Jan Loos,který vedl školu do roku 1928. Správou školy byla pověřena Ludmila Dvořáková. V roce 1933 se stal správcem Antonín Kvasnička,který v roce 1934 odešel do Velkého Meziříčí. Správou byla opět pověřena Ludmila Dvořáková,která tuto práci vykonávala do roku 1939. Do školy nastoupil nový správce Karel Malý. Ten byl 13.4.1942 zatčen gestapem. 1/2 roku zastupovala opět Ludmila Dvořáková do jeho opětovného nástupu. Po 31-letém působení na škole odešel v roce 1970 do důchodu Karel Malý. V roce 1970 se stala ředitelkou školy Pavla Novotná. Ze školy v roce 1972 odešla a na její místo nastoupila Věra Horká. V roce 1975 byla škola uzavřena. Děti z Dobré Vody dojížděly do Vídně a pak do Křižanova. V roce 1978 byla ve škole zřízena družstevní mateřská školka. Ředitelkou byla Oldřiška Štursová. Po jejím odchodu nastoupila  na místo ředitelky MŠ Jiřina Marková. V roce 1995 obnovena jednotřídní škola s ředitelkou Mgr Marií Pokornou, která skončila v roce 2004 odchodem do důchodu. Sloučenou funkci ředitelky školy a školky převzala Jiřina Marková. Po jejím odchodu do důchodu v roce 2016 převzala funkci Mgr Věra Havelková. Závěrem je třeba zmínit nejmenované pracovníky, bez nich by škola nemohla fungovat.

Vyhotoveno v roce 2020 dle kroniky, vzpomínek pamětníků a použitím publikace ing. Karla Hromka s jeho souhlasem.
Obecní úřad Dobrá Voda
Dobrá Voda 103
594 51  Křižanov

e-mail: dobravoda@tiscali.cz
e-podatelna: e-podatelna
OBEC DOBRÁ VODA - netkatalog.czMěstské, obecní úřady - netkatalog.cz
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Oficiální stránky obce Dobrá Voda u Křižanova

V případě jakýchkoli nesrovnalostí či dotazů kontaktujte administrátora stránek.