Přírodní památky v katastru obce

Naučná stezka Šebeň je určena všem, kdo mají rádi lesní mravence. Po návštěvě naučné stezky můžete k nim patřit i vy. Jde o jedinou naučnou stezku u nás věnovanou jen lesním mravencům.

Naučná stezka prochází Přírodní památkou Šebeň, v tomto zvláště chráněném území je více jak 1200 mravenišť. Jde o největší výskyt druhu mravence pospolitého (Formica polyctena) v ČR. Vše o tomto jedinečném území je na velkých informačních panelech.

Stezka je dlouhá 3 km a má 12 zastávek. Pohodlná procházka s prohlídkou trvá asi 2 hodiny. Trasa vede po lesních cestách nenáročným terénem. Začátek a konec stezky spojuje lesní silnička, která vede středem chráněného území. Proto si můžete prohlídku stezky rozdělit na dvě návštěvy. Mravence a jejich stavby můžete pozorovat  kolem stezky. Však oni sami dají o sobě vědět, protože jsou zvědaví, kdo to mezi ně přišel. Návštěvník se na stezce dozví mnoho zajímavého o tom jak se rozmnožují, čím se živí, jak si hájí své teritorium, co všechno ukrývá mraveniště a nebo jak se spolu dorozumívají. Texty na informačních tabulích jsou doplněny jedinečnými záběry z jejich života. Naučná stezka je vhodná pro rodiče s dětmi. Byla tu už řada odborných exkurzí od nás i ze zahraničí. Učitelé škol při návštěvě využívají pracovní listy pro nižší a vyšší stupeň základní školy, jež jsou k dispozici u ZO ČSOP Bory či ZŠ Hany Benešové v Borech.

Naučnou stezku najdete v lese Šebeň mezi obcemi Dobrá Voda, Jívoví a osadou Cyrilov. Z obce Dobrá Voda je to pěšky polní cestou asi 1,5 km. Pokud chcete jet automobilem, z obce Jívoví je to na začátek stezky 600 m po silnici směrem na Radenice. U začátku lesní silničky můýete automobil zaparkovat. O naučné stezce byl vydán barevný průvodce, který můžete získat na obecních úřadech v Dobré Vodě a v Jívoví, nebo v IC města Velké Meziříčí a u ZO ČSOP Bory.

 Informace o realizaci projektů:

-          Naučná stezka Šebeň 2004

-          Průvodce Naučnou stezkou Šebeň 2005

Realizátor: Základní organizace Českého svazu ochránců přírody  Bory

Finanční podpora a spolupracující organizace: Fond Vysočiny kraje Vysočina, Ministerstvo životního prostředí ČR,  Lesy České republiky, s.p. a Sdružení Krajina          

Kontaktní osoba: Pavel Kříž, 566535228, e-mail: pavelkriz@centrum.cz

Informační panel na začátku stezky od Dobré Vody
Informační panel na začátku stezky od Dobré Vody
Otevření naučné stezky
Otevření naučné stezky
Začátek stezky od Dobré Vody
Začátek stezky od Dobré Vody
Zastávka č.1
Zastávka č.1
Zastávka č.3
Zastávka č.3
Zastávka č.8
Zastávka č.8
Zastávka č.9
Zastávka č.9
Obecní úřad Dobrá Voda
Dobrá Voda 103
594 51  Křižanov


e-mail: dobravoda@tiscali.cz
Tel.: 725 101 282
e-podatelna: e-podatelna
OBEC DOBRÁ VODA - netkatalog.czMěstské, obecní úřady - netkatalog.cz
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Oficiální stránky obce Dobrá Voda u Křižanova

V případě jakýchkoli nesrovnalostí či dotazů kontaktujte administrátora stránek.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one